Ίρις 2017: Όπως ήταν αναμενόμενο σάρωσε τα βραβεία η ταινία «Suntan»

Tο βραβείο καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας Suntan του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου. Κέρδισε επίσης και τα βραβεία σκηνοθεσίας, σεναρίου, Α΄ανδρικού ρόλου (Μάκης Παπαδημητρίου) και Β΄γυναικείου ρόλου (Έλλη Τρίγγου).
Το βραβείο Α’ ρόλου γυναικείας ερμηνείας κέρδισε η Σοφία Κόκκαλη για την ερμηνεία της στο «Νήμα» του Αλέξανδρου Βούλγαρη.
Η Σοφία Εξάρχου κατέκτησε το βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη για τη ταινία της «Park».
Η «Τελευταία Παραλία» του Θάνου Αναστόπουλου το βραβείο Ντοκιμαντέρ. Το «Αίνιγμα» των Αντώνη Ντούσια και ‘Αρη Φατούρου απέσπασε το βραβείο ταινίας Κινουμένων Σχεδίων.

Τη τελετή της απονομής σκηνοθέτησε ο Παναγιώτης Φαφούτης και παρουσίασε η stand-up κωμικός Κατερίνα Βρανά. Συνολικά, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου απένειμε 22 βραβεία. Τίμησε με βραβείο τον Κώστα Βουτσά το οποίο παρέλαβε στη σκηνή από τη Μάρθα Καραγιάννη.
Αναλυτικά υποψηφιότητες και νικητές

Βραβείο Ειδικών Εφφέ
Νικητής «Έτερος Εγώ» – Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.
«Νήμα» – Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.
«Νοτιάς» – Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.

Βραβείο Μακιγιάζ

Νικητής «Νοτιάς» – Κατερίνα Βαρθαλίτου.

Υποψήφιοι
(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
«Έτερος Εγώ» – Γιάννης Παμούκης.
«Νήμα» – Ιωάννα Λυγίζου.
«Νοτιάς» – Κατερίνα Βαρθαλίτου.
«Suntan» – Εύη Ζαφειροπούλου.

Βραβείο Ήχου
Νικητής «Park» – Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.

Υποψήφιοι:
«Νοτιάς» – Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
«Park» – Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.
«Suntan» – Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.
Βραβείο Ενδυματολογίας
Νικητής «Η Ρόζα της Σμύρνης» – Γιούλα Ζωιοπούλου
Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Άλκηστη Μάμαλη.
«Νοτιάς» – Εύα Νάθενα.
«Η Ρόζα της Σμύρνης» – Γιούλα Ζωιοπούλου.
Βραβείο Σκηνογραφίας
Νικητής «Νοτιάς» – Σπύρος Λάσκαρης
Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Ηλίας Λεδάκης.
«Νήμα» – The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.
«Νοτιάς» – Σπύρος Λάσκαρης.
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Νικητής «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» – Drog_A_Tek.

Υποψήφιοι
(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
«Νήμα» – Felizol και The Boy.
«Το Ξύπνημα της Άνοιξης» – Drog_A_Tek.
«Park» – Αλέξανδρος Βούλγαρης.
«Suntan» – Felizol.
Βραβείο Μοντάζ
Νικητής «Amerika Square» – Γιάννης Σακαρίδης.

Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Πάνος Βουτσαράς.
«Amerika Square» – Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Ναπολέων Στρατογιαννάκης.


Βραβείο Φωτογραφίας
Νικητής «Suntan» – Χρήστος Καραμάνης.

Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Σίμος Σαρκετζής.
«Park» – Monica Lenczewska.
«Suntan» – Χρήστος Καραμάνης.
Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Νικητής «Suntan» – Έλλη Τρίγγου.

Υποψήφιοι
(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
«Έτερος Εγώ» – Ιωάννα Κολλιοπούλου.
«Πέντρο Νούλα» – Αθηνά Παππά.
«Amerika Square» – Θέμις Μπαζάκα.
«Suntan» – Έλλη Τρίγγου.


Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Νικητής «Νοτιάς» – Θέμης Πάνου.

Υποψήφιοι:
«Νοτιάς» – Θέμης Πάνου.
«Park» – Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.
«Suntan» – Γιάννης Τσορτέκης.


Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Νικητής «Νήμα» – Σοφία Κόκκαλη
Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Σοφία Κόκκαλη.
«Νοτιάς» – Μαρία Καλλιμάνη.
«Το Ξύπνημα της Άνοιξης» – Δάφνη Πατακιά.


Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Νικητής «Suntan» – Μάκης Παπαδημητρίου
Υποψήφιοι:
«Amerika Square» – Βασίλης Κουκαλάνι.
«Park» – Δημήτρης Κίτσος.
«Suntan» – Μάκης Παπαδημητρίου.


Βραβείο Σεναρίου
Νικητής «Suntan» – Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.
«Amerika Square» – Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Νικητής «Park» – Σοφία Εξάρχου.
Υποψήφιοι:
«Αγόρι στη Γέφυρα» – Πέτρος Χαραλάμπους.
«Όντως Φιλιούνται;» – Γιάννης Κορρές.
«Park» – Σοφία Εξάρχου.
Βραβείο Σκηνοθεσίας
Νικητής «Suntan» – Αργύρης Παπαδημητρόπουλος
Υποψήφιοι:
«Νήμα» – The Boy.
«Amerika Square» – Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Νικητής «Limbo» – Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.

Υποψήφιοι:
«Αλεπού» – Ζακλίν Λέντζου.
«Κύβος» – Αλέξανδρος Σκούρας.
«Νηπενθές» – Γιάννης Συμβώνης.
«Η Χέλγκα στο Λουντ» – Θέλγια Πετράκη.
«Limbo» – Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.
Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)
Νικητής Αίνιγμα» – Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.

Υποψήφιοι:
«Αίνιγμα» – Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.
«Εθνοφοβία» – Γιάννης Ζιόνγκας.
«Aurelia» – Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.
Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Νικητής «Η Τελευταία Παραλία» – Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.

Υποψήφιοι:
«90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» – Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.
«Σιωπηλός Μάρτυρας»- Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
«Η Τελευταία Παραλία» – Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Νικητής «Suntan» – Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.
«Νήμα» – Ελένη Μπερντέ.
«Νοτιάς» – Τάσος Μπουλμέτης.
«Amerika Square» – Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.