Με επεισοδιακό τρόπο τελείωσε η 89η απονομή των βραβείων Oscar 2017. Το μεγαλύτερο λάθος που έχει γίνει σε απονομή στο μεγαλύτερο βραβείο, λάμψη, συγκίνηση, γέλια. Κερδισμένοι της βραδιάς Έμμα Στόουν, Κέισι Άφλεκ, Βαιόλα Ντέιβις, Μαχερσάλα Αλί, Μουνλάιτ, Λά Λά Λάντ.

Αναλυτικά Υποψηφιότητες και Νικητές

 

Best picture

Winner: Moonlight

Arrival

Fences

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

Hidden Figures

La La Land

Lion

Manchester by the Sea

 

Best actress

Winner: Emma Stone – La La Land

Isabelle Huppert – Elle

Ruth Negga – Loving

Natalie Portman – Jackie

Meryl Streep – Florence Foster Jenkins

 

Best actor

Winner: Casey Affleck – Manchester by the Sea

Andrew Garfield – Hacksaw Ridge

Ryan Gosling – La La Land

Viggo Mortensen – Captain Fantastic

Denzel Washington – Fences

 

Best supporting actress

Winner: Viola Davis – Fences

Naomie Harris – Moonlight

Nicole Kidman – Lion

Octavia Spencer – Hidden Figures

Michelle Williams – Manchester by the Sea

 

Best supporting actor

Winner: Mahershala Ali – Moonlight

Jeff Bridges – Hell or High Water

Lucas Hedges – Manchester by the Sea

Dev Patel – Lion

Michael Shannon – Nocturnal Animals

 

Best director

Winner: La La Land – Damien Chazelle

Arrival – Denis Villeneuve

Hacksaw Ridge – Mel Gibson

Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

Moonlight – Barry Jenkins

 

Best original screenplay

Winner: Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

20th Century Women – Mike Mills

Hell or High Water – Taylor Sheridan

La La Land – Damien Chazelle

The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou

 

Best adapted screenplay

Winner: Moonlight – Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney

Arrival – Eric Heisserer

Fences – August Wilson

Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi

Lion – Luke Davies

 

Best original score

Winner: La La Land – Justin Hurwitz

Jackie – Mica Levi

Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka

Moonlight – Nicholas Britell

Passengers – Thomas Newton

 

Best original song

Winner: La La Land – City of Stars by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul

La La Land – Audition by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul

Moana – How Far I’ll Go by Lin-Manuel Miranda

Trolls – Can’t Stop the Feeling by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster

Jim: The James Foley Story – The Empty Chair by J Ralph and Sting

 

Best cinematography

Winner: La La Land – Linus Sandgren

Arrival – Bradford Young

Lion – Greig Fraser

Moonlight – James Laxton

Silence – Rodrigo Prieto

 

Best foreign language film

Winner: The Salesman – Iran

A Man Called Ove – Sweden

Land of Mine – Denmark

Tanna – Australia

Toni Erdmann – Germany

 

Best costume design

Winner: Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood

Allied – Joanna Johnston

Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle

Jackie – Madeline Fontaine

La La Land – Mary Zophres

 

Best make-up and hairstyling

Winner: Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson

A Man Called Ove – Eva Von Bahr and Love Larson

Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo

 

Best documentary feature

Winner: OJ: Made in America

13th

Fire At Sea

I Am Not Your Negro

Life, Animated

 

Best sound editing

Winner: Arrival – Sylvain Bellemare

Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renee Tondelli

Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright

La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan

Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman

 

Best sound mixing

Winner: Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Gary Summers, Jeffrey J Haboush and Mac Ruth

Arrival – Bernard Gariepy Strobl and Claude La Haye

La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A Morrow

Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

 

Best animated short

Winner: Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimer

Blind Vaysha – Theodore Ushev

Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj

Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller

Pearl – Patrick Osborne

 

Best animated feature

Winner: Zootopia

Kubo and the Two Strings

Moana

My Life as a Zucchini

The Red Turtle

 

Best production design

Winner: La La Land – David Wasco and Sandy Reynolds-Wasco

Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte

Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock

Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh

Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

 

Best visual effects

Winner: The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones and Dan Lemmon

Deepwater Horizon – Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton

Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould

Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff

Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

 

Best film editing

Winner: Hacksaw Ridge – John Gilbert

Arrival – Joe Walker

Hell or High Water – Jake Roberts

La La Land – Tom Cross

Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon

 

Best documentary short

Winner: The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

4.1 Miles – Daphne Matziaraki

Extremis – Dan Krauss

Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen

Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis

 

Best live action short

Winner: Sing – Kristof Deak and Anna Udvardy

Ennemis Interieurs – Selim Azzazi

La Femme et le TGV – Timo Von Gunten and Giacun Caduff

Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson

Timecode – Juanjo Gimenez